Вашингтонський цирк продовжується. Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив: Штати готові змінити ставлення до Ірану. Умова? Жодної ядерної зброї.
Венс переконаний: американці переможуть за будь-яких обставин. Адже ядерна програма Тегерана вже «функціонально знищена». Смішно, чи не так?
Як засвітили інсайдери, ця бравада прозвучала в інтерв’ю на HBO.
Вашингтон: Ми перемогли, доки ви спите
Венс наголосив: Штатам вдалося послабити Іран. Його слова? Просто цирк:
«Якщо ми укладемо остаточну угоду, то чудово. Якщо ми не укладемо остаточну угоду, їхня ядерна програма все одно буде знищена. Вони як країна все ще набагато слабші, тому я вважаю, що Америка виграє в будь-якому разі».
Здається, пан Венс живе у власній реальності. Чи це просто заготовка для внутрішнього споживача?
«Реальні сигнали» і ціни на нафту
Для Венса, збільшення потоків нафти через Ормузьку протоку – «сигнал того, що щось реальне відбувається». Щось реальне, справді.
Переговори з іранцями у Швейцарії він назвав успішними. Чому? Бо ціна на нафту «впала до 73 доларів за барель». І, звичайно, ядерна програма Ірану «функціонально знищена». Двічі повторив, щоб краще запам’яталося?
Його висновок:
«Якщо вони готові відмовитися від амбіцій щодо ядерної зброї в довгостроковій перспективі, то Сполучені Штати готові докорінно змінити відносини з цією країною… Якщо вони готові змінюватися, ми теж готові змінюватися; якщо вони не готові змінюватися, у нас все ще є всі можливості, і я думаю, що ми перебуваємо в хорошому становищі».
Тобто, гра у доброзичливого гегемона триває. Зручна позиція, безпрограшна.
«Мирні» домовленості і гучний вибух
- У ніч на 18 червня президенти США Дональд Трамп та Ірану Масуд Пезешкіан дистанційно підписали меморандум. Мета? Врегулювати ситуацію на Близькому Сході.
- До цього телеканал CNN оприлюднив сам текст. 14 пунктів! США дозволяли експорт іранської нафти, скасовували санкції. Тегеран обіцяв за 30 днів стабільне судноплавство між Перською та Оманською затоками. Краса!
- Того ж 18 червня Центральне командування збройних сил США (CENTCOM) заявило: блокаду Ормузької протоки знято остаточно. Усі щасливі.
Після обіцянок: бомби замість миру
- 25 червня телеканал CBS News повідомляє: цивільне вантажне судно Сінгапуру зазнало удару в Ормузькій протоці, біля Оману. Спочатку «невідомий снаряд». Потім американці кивнули на іранський безпілотник.
- 26 червня американські військові не забарилися. Удари по іранських військових об’єктах: сховища ракет, дронів, прибережні радіолокаційні станції. Відповідь за атаку на судно Ever Lovely.
- Корпус вартових Ісламської революції теж не мовчав. Заявили про обстріл американських баз на Близькому Сході. Відповідь за відповідь.
- 28 червня США знову били по іранських військових об’єктах біля Ормузької протоки. Вашингтон: це відповідь на «триваючі атаки Тегерана» на комерційне судноплавство.
Тож, на тлі цих «перемог» і «знищених програм», Близький Схід продовжує горіти. Кому вірити? Очевидно, не тим, хто обіцяє «перемогу за будь-якого сценарію», поки ракети свистять над головою. Цинічний оптимізм – це наше нове «все добре».


