Поляки несуть мільярди: Україні світять малі реактори?

Поляки, схоже, знайшли золоту жилу. Або ж просто вирішили показати, хто тут справжній партнер. Польська енергетична група ELQ обіцяє вкинути в Україну від 2,5 до 3 мільярдів євро. Так, саме так – євро, а не порожніх обіцянок. Цю “щедру” заяву зробив сам президент компанії, пан Марцін Солтисяк, в інтерв’ю для Wyborcza.biz.

Нам не до розкошів, бо все розвалили

Пафосно, але правдиво: “Україна сьогодні не має розкоші чекати”. Це не ми сказали, це пан Солтисяк цитує видання Money.pl. Звісно, нашому уряду не до розкошів. Росіяни постаралися, роздовбавши енергетичну інфраструктуру ракетами. Тож відбудова, за його словами, мусить початися негайно. Прямо під обстрілами. Країні потрібні нові, “децентралізовані та стійкі” генерувальні потужності. Звісно, потрібні. Хто б сперечався?

Що ж пропонують “інвестори”?

ELQ, як виявилося, вже щось там “розвиває” в Україні. Банальщина, звісно, але куди ж без неї:

  • Сонячні електростанції.
  • Вітропарки.
  • Системи накопичення енергії.
  • Біогазові установки.

Але це ще не все. У довгостроковій перспективі вони мріють долучитися до розвитку малих модульних реакторів (SMR). Оце вже цікавіше. Сукупна потужність їхніх “підготовлюваних проєктів” – аж 2 ГВт. Ну, хоч не 2 кВт.

Атомні забаганки та міжнародні партнери

Цікавий факт: SMR-технологію поляки збираються розвивати з чехами. Компанія Witkowitz, з якою вже є угода, допоможе. А польські медіа вже встигли розплескати: перші “малі модульні реактори” можуть з’явитися неподалік Львова. Невже так швидко? Звісно, ні. У ELQ зізналися: нова модель реактора ще чекає на сертифікацію. Але ж Україна “шукає рішення, які дадуть змогу швидше відновити стабільні джерела електроенергії”. А то ми не знаємо.

Фінансування всіх цих грандіозних планів, за словами Солтисяка, візьмуть “з власного капіталу”. Плюс “міжнародні фінансові установи”. Ну, і, звісно, куди ж без “приватних інвесторів” зі США та арабських країн. Пряма мова, щоб ви не сумнівалися:

“Ми передбачаємо залучення власного капіталу, фінансування від міжнародних інституцій і приватних інвесторів, зокрема партнерів зі США та арабських держав. Наразі триває активна робота над структурою фінансування портфеля проєктів, і в цьому процесі нас консультує Deloitte.”

Консультує Deloitte – це вам не жарти. Це вам серйозний бізнес. Втім, згадаймо, що НАЕК “Енергоатом” ще у 2023 році підписав угоду з американцями Holtec International про будівництво до 20 SMR-160. А Британія взагалі вибрала Rolls-Royce SMR лише для перших SMR, і то, рішення про інвестиції аж на 2029-й. Тож обіцянки – річ така. Побачимо, чи дійдуть до нас ці мільярди, чи так і залишаться “планами Deloitte”.

WHAT OTHERS ARE SILENT ABOUT

en_USEnglish
Scroll to Top